Środki ochrony słuchu


Zdolność słyszenia wysokich częstotliwości sukcesywnie pogarsza się wraz z wiekiem. Zachować słuch w jak najlepszej kondycji to zadanie do zrealizowania dla każdego. Jednak unikanie przeciążenia dźwiękami i hałasu może być szczególnie trudne dla pracowników zatrudnionych w wybranych gałęziach przemysłu.

 

Co mówią przepisy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie Ogólnych Przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Dz. U. nr 129, poz. 844) pracodawca ma obowiązek „zapewnić ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas”. Pracodawca powinien w pierwszej kolejności zastosować odpowiednie środki techniczne, np.: wyciszyć hałaśliwe maszyny, wykonać odpowiednią adaptację hali, zastosować ekrany. A także wcielić w życie stosowne rozwiązania organizacyjne, np. skrócić czas pracy na hałaśliwych stanowiskach. Gdy nadal stwierdza się przekroczenie dopuszczalnych norm wielkości hałasu, pracodawca ma obowiązek „zaopatrzyć pracowników w indywidualne środki ochrony słuchu (…) oraz zapewnić ich stosowanie”.

Kiedy powstaje obowiązek stosowania ochronników słuchu?

Obowiązek stosowania ochronników słuchu powstaje w momencie, gdy natężenie hałasu w miejscu pracy przekracza 85 db. Jeśli pomiary wykazują wartość 80 dB, to pracownicy powinni mieć pozostawione do swojej dyspozycji środki ochrony słuchu. Jednak w tym przypadku, ich zastosowanie nie jest bezwzględnie nakazane. W przypadku natężenia dźwięków o wartościach 70 – 80 dB użycie ochronników pozostaje jedynie w sferze zaleceń.

Ochronniki słuchu i ich rodzaje

Do kategorii ochronników słuchu należą nauszniki przeciwhałasowe oraz zatyczki do uszu zwane również wkładkami przeciwhałasowymi.

Nauszniki przeciwhałasowe zbudowane są z dwóch czasz tłumiących, które całkowicie obejmują małżowiny uszne. Istotne jest by ściśle przylegały do głowy miękkimi poduszkami uszczelniającymi. Zapewnia to wygodę i właściwe funkcjonowanie ochronników. Czasze te wypełnia się pianką ze sztucznego tworzywa lub rzadziej cieczą. Wszystko to po to, by zapewnić jak najlepsze wytłumienie dźwięków. Nauszniki przeciwhałasowe mogą występować jako niezależne akcesoria. Mogą być też mocowane do hełmów ochronnych i stanowić ich integralną część.

Zatyczki do uszu dla odmiany są noszone w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Celem ich stosowania jest szczelne zamknięcie przewodu słuchowego. Zatyczki do uszu najczęściej są przeznaczone do jednorazowego użytku, ale można wybrać również te dedykowane dla wielokrotnego użycia. Istnieją też zatyczki w wersji na kabłąku, gdzie kabłąk pełni funkcję sprężyny dociskowej i ma za zadanie utrzymywać zatyczki wewnątrz lub u wejścia przewodu słuchowego. Najpopularniejsze materiały to silkon – nie poddający się kształtowaniu oraz pianka. Piankę pracownik może dowolnie kształtować. Rozmiar zatyczek powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb pracownika i budowy anatomicznej jego małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Źle dobrane zatyczki to przepis na podrażnienia w obrębie ucha i spowodowanie uczucia dyskomfortu. Trudno w ten sposób przepracować 8 godzin. Skutek to zdjęcie ochronników i narażanie się na utratę słuchu. Wygoda nie jest więc w tym przypadku kwestią luksusu. To konieczność.